flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Принцип колегіального й одноособового розгляду судових справ

22 серпня 2023, 11:10

У суді першої інстанції справи розглядаються суддею одноособово, а у випадках, визначених процесуальним законом, - колегією суддів, а також за участю народних засідателів і присяжних. Суддя, який розглядає справу одноособово, діє як суд. Колегіальний розгляд справи є однією з гарантій повного, усебічного й об'єктивного розгляду справ, постановлення законного, обґрунтованого і справедливого вироку чи рішення.

У кримінальному судочинстві  визначено, що в суді першої інстанції склад суду залежить від тяжкості злочину, складності провадження у справі, розміру покарання, яке може бути призначено, від згоди підсудного на розгляд справи тим чи іншим складом тощо).

Кримінальні провадження, за вчинення яких передбачено довічне позбавлення волі, здійснюються колегіально судом у складі трьох суддів, а за клопотанням обвинуваченого -  судом присяжних у складі двох суддів та трьох присяжних стосовно усіх обвинувачених, якщо хоча б один з них заявив клопотання про таких розгляд.

Про право заявити клопотання про колегіальний розгляд провадження суд роз′яснює обвинуваченому (обвинуваченим) під час підготовчого судового засідання.

Якщо у загальному суді першої інстанції, який згідно з правилами підсудності має здійснювати кримінальне провадження, неможливо утворити склад суду, справу розглядає найбільш територіально наближений суд, в якому можливо утворити такий склад суду.

Переважна кількість цивільних справ розглядається одноособово суддею. У деяких випадках ЦПК допускає колегіальний розгляд справ по суті у складі одного судді й двох народних засідателів. 

Це стосується справ:

  1. - обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи;
  2. - визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою;
  3. - примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу;
  4. - надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку;
  5. - усиновлення.