flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Інформація щодо пробації

06 квітня 2021, 15:18

Пробація та її види

 • Що таке пробація?

Пробація – це система заходів, спрямована на виконання кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі (виправні, громадські роботи тощо), допомогу особам, що готуються до звільнення з місць позбавлення волі до адаптації в суспільстві та підтримка осіб, що вчинили правопорушення (консультації, мотивування до змін, сприяння у вирішенні проблемних питань).

Досудова пробація - це забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого, з метою прийняття судом рішення про міру його відповідальності.

Центри пробації надають суду інформацію, що характеризує обвинувачену особу для прийняття справедливого рішення (досудова доповідь).

 • До кого застосовується пробація?
 1. особа, щодо якої надається характеристика;
 2. особа, засуджена до: заборони обіймати певні посади або займатись певною діяльністю, громадських та виправних робіт;
 3. особа, звільнена з випробувальним терміном від відбування покарання у вигляді позбавлення (обмеження) волі;
 4. особа, яка готується до звільнення з місць позбавлення волі.
 • Що таке досудова доповідь?

Це зібрана працівником пробації інформація про особу, обвинувачену у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості, або тяжкого злочину, за який нижня межа санкцій не перевищує п’яти років позбавлення волі.

Досудова доповідь відносно неповнолітнього.

Досудова доповідь щодо неповнолітнього обвинуваченого віком від 14 до 18 років складається незалежно від тяжкості вчиненого ним злочину, крім випадків, що передбачені ч. 4 ст. 314-1 Кримінального процесуального кодексу України.

Складення досудової доповіді про неповнолітнього обвинуваченого віком від 14 до 18 років здійснюється з урахуванням вікових та психологічних особливостей неповнолітнього.

Неповнолітній обвинувачений викликається до органу пробації разом з його батьками або іншими законними представниками. Бесіда з неповнолітнім обвинуваченим проводиться у присутності хоча б одного з його батьків або інших законних представників.

Неповнолітній обвинувачений, його батьки або інші законні представники ознайомлюються зі змістом інформації, зазначеної в описі бесіди, під підпис.

Досудова доповідь про обвинуваченого неповнолітнього додатково повинна містити: інформацію про вплив криміногенних факторів на поведінку такої особи;рекомендації щодо заходів, спрямованих на мінімізацію ризику повторного вчинення неповнолітнім кримінальних правопорушень.

 • З ким спілкуються для збору інформації для досудової доповіді?

Для підготовки досудової доповіді працівник пробації має право спілкуватися з найближчим оточенням обвинуваченого: рідними, друзями, колегами, іншими особами, які знайомі з ним, а також отримувати інформацію з інших джерел: матеріалів кримінального провадження, місця роботи, або навчання, проживання, тощо. Цей документ може допомогти суду прийняти виважене рішення щодо застосування до особи альтернативного покарання.

 • Ща таке Наглядова пробація?

Наглядова пробація — це здійснення наглядових та соціально-виховних заходів щодо осіб, засуджених до покарань у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт; осіб, яким покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк замінено покаранням у виді громадських робіт або виправних робіт; осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням, звільнених від відбування покарання вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, а також направлення засуджених до обмеження волі для відбування покарання до виправних центрів.

 • Що таке Пенітенціарна пробація?

Для засуджених, особливо тих, які тривалий час відбували покарання, адаптація до життя на волі в сучасних умовах може бути досить складною. З’являються такі труднощі, як: побутова невлаштованість, відсутність житла, значні складнощі у працевлаштуванні та ін.. Проблеми у відновленні свого соціального статусу та поверненні до нормальних умов життя призводять до того, що особи, які звільнилися з установ виконання покарань, знову стають  на кримінальний шлях, через що підвищується рівень рецидиву злочинів.

З метою мінімізації названих ризиків в України з 2015 року запроваджено пенітенціарну пробацію, що відповідно до ст. 11 Закону України «Про пробацію» полягає в підготовці осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, до звільнення з метою трудового і побутового влаштування таких осіб після звільнення за обраним ними місцем проживання. 

Не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку покарання засудженого, під час підготовки засудженого до звільнення, адміністрацією установи виконання покарань здійснюється моніторинг проблемних питань засуджених, які готуються до звільнення, та їхніх можливих потреб після звільнення. Залежно від отриманої інформації про потреби засудженого, з’ясувавши його наміри та прийнявши відповідну заяву, адміністрація установи виконання покарань надсилає до органу пробації відповідні повідомлення-запити.

Отримавши таке повідомлення-запит, персонал органу пробації вживає заходів щодо його відпрацювання в безпосередній взаємодії з органами місцевого самоврядування, суб’єктами соціального патронажу за обраним засудженим місцем проживання і сприяє засудженим, які готуються до звільнення, у: визначенні намірів щодо місця проживання після звільнення; працевлаштуванні працездатних осіб працездатного віку; влаштуванні до спеціалізованої установи для звільнених осіб, іншої установи (закладу) соціальної підтримки (догляду), закладу для бездомних осіб), закладів соціального обслуговування; наданні соціальних послуг; госпіталізації до закладів охорони здоров’я; вирішенні інших проблемних питань. Про результати проведеної роботи уповноважений орган з питань пробації сповіщає установу виконання покарань.

Отже, пенітенціарна пробація відіграє важливу роль у сприянні соціальній адаптації та інтеграції у суспільство звільнених громадян, що є провідним чинником зниження рівня злочинності.

 • Куди мені звернутись по деталі стосовно пробації?

Офіційний веб - сайт "Центру пробації"  http://www.probation.gov.ua/ або телефон (044) 207-36-09

 Філія Державної установи «Центр пробації» в Волинській області розташована за адресою  43008, м.Луцьк, вул.Січова, 22, телефон: (033) 25-03-81, електронна скринька: vl1@probation.gov.ua