flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Правила внутрішнього трудового розпорядку Луцького міськрайонного суду Волинської області

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО:

Зборами трудового колективу

Луцького міськрайонного суду

Волинської області

(Протокол № 1/01-11 від «12» листопада 2021р.)

 

Рішенням зборів суддів

Луцького міськрайонного суду

Волинської області

№ 2/01-10 від «12» листопада 2021 р.

 

ПРАВИЛА

внутрішнього трудового розпорядку

Луцького міськрайонного суду Волинської області

 

І. Загальні положення

 

1.1.  Правила внутрішнього трудового розпорядку Луцького міськрайонного суду Волинської області (далі – Правила) розроблені відповідно до вимог статті 43 Конституції України, Кодексу законів про працю України, Законів України «Про судоустрій і статус суддів», «Про державну службу», «Про відпустки», Положення про помічника судді, затвердженого рішенням Ради суддів України від 18 травня 2018 року № 21 із змінами, Загальних правил етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, затверджених наказом Національного агентства України з питань державної служби від 05 серпня 2016 року № 158, Правил поведінки працівника суду, затверджених рішенням Ради суддів України від 6 лютого 2009 року № 33, Положення про апарат Луцького міськрайонного суду Волинської області, затвердженого рішенням зборів суддів Луцького міськрайонного суду Волинської області від 06.03.2019 року № 4/01-10, та інших нормативно-правових актів України.

1.2.  Правила визначають загальні положення щодо організації внутрішнього трудового розпорядку працівників апарату Луцького міськрайонного суду Волинської області (далі – суду), їх режим роботи, тривалість робочого часу та часу відпочинку і мають на меті забезпечення трудової дисципліни, раціонального використання робочого часу, підвищення якості й продуктивності праці шляхом створення необхідних умов для нормальної високопродуктивної роботи, свідомого і сумлінного виконання працівниками апарату суду своїх трудових обов’язків.

1.3.  Трудова дисципліна забезпечується методами переконання та заохочення до сумлінної праці. До порушників дисципліни застосовуються заходи дисциплінарного впливу.

1.4.  Ці Правила поширюються на працівників апарату Луцького міськрайонного суду Волинської області (працівників патронатної служби, працівників, які виконують функції з обслуговування, робітників наскрізних професій, а також державних службовців в частині відносин, не врегульованих Правилами внутрішнього службового розпорядку Луцького міськрайонного суду Волинської області (далі – працівників апарату суду) і є обов’язковими для дотримання та виконання. На працівників апарату суду – державних службовців поширюються Правила внутрішнього службового розпорядку Луцького міськрайонного суду Волинської області.

1.5.  Усі питання, пов’язані із застосуванням цих Правил вирішуються головою суду, керівником апарату суду в межах наданих їм актами законодавства повноважень, а у випадках, передбачених законодавством, спільно або за погодженням із зборами суддів суду або із зборами трудового колективу суду.

 

ІІ. Порядок прийняття і звільнення працівників апарату суду

 

2.1.   Реалізація права на працю здійснюється шляхом укладення трудового договору в установленому законом порядку.

2.2.   Призначення на посаду керівника апарату суду та його заступників, їх звільнення з посади здійснюється відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» на підставі відповідного наказу начальника ТУ ДСА України в Волинській області за погодженням голови суду.

2.3.   Призначення на посади працівників апарату суду, переведення на іншу посаду та їх звільнення з посади здійснюється відповідно до Конституції України, Законів України «Про судоустрій і статус суддів», «Про державну службу» та чинного трудового законодавства на підставі відповідного наказу керівника апарату суду.

2.4.   Призначення на посади та звільнення з посад працівників патронатної служби здійснюється із урахуванням вимог, встановлених статтею 92 Закону України «Про державну службу» та Положенням про помічника судді на підставі письмового подання голови суду, заступника голови суду або судді наказом керівника апарату суду.

2.5.   Під час укладення трудового договору особи, які претендують зайняти посади в апараті суду (крім посад державної служби) зобов’язані подати до відділу управління персоналом:

Особи, які претендують на зайняття посад патронатної служби, крім вище перелічених документів, зобов’язані подати копію державного сертифікату про відповідний рівень володіння державною мовою, що видається Національною комісією зі стандартів державної мови (вводиться в дію з 01 червня 2022 року, на підставі рішення Ради суддів України від 13 вересня 2021 року № 41)..

2.6.   При укладенні трудового договору може бути обумовлене випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування зазначається в наказі про призначення на посаду.

Якщо працівник у період випробування був відсутній на роботі у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, перебуванням у додатковій відпустці у зв’язку з навчанням або з інших поважних причин, строк випробування продовжується на відповідну кількість днів, протягом яких він фактично не виконував посадові обов’язки.

Строк випробовування при призначенні на посаду встановлений статтею 27 Кодексу законів про працю України.

Коли строк випробовування закінчився, а працівник апарату суду продовжує працювати, то він вважається таким, який витримав випробування, і наступне розірвання трудового договору допускається лише на загальних підставах.

2.7.   До початку роботи за укладеним трудовим договором керівництво суду зобов’язане:

2.8.   Припинення трудового договору може мати місце лише на підставах, передбачених чинним законодавством.

2.9.     Працівники апарату суду мають право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це керівництво суду письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника апарату суду про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу через причини, передбачені частиною першою статті 38 Кодексу законів про працю України, керівництво суду повинно розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.

Працівники патронатної служби звільняються із займаної посади на підставі подання судді та/або на підставі наказу про відрахування судді зі штату суду, та/або у випадку закінчення строку виконання суддею адміністративних повноважень, а також на підставі заяви про звільнення за власним бажанням в порядку, визначеному законодавством про працю. Наказ про звільнення працівника патронатної служби видається керівником апарату суду.

Днем звільнення вважається останній день роботи.

 

 

3.1.   Працівники апарату суду мають право:

3.2. Працівники апарату суду зобов’язані:

3.3.   Обсяг конкретних обов’язків, що їх виконує працівник апарату суду за своєю спеціальністю, кваліфікацією чи посадою, визначається відповідними Положеннями про структурні підрозділи та Посадовими інструкціями, затвердженими керівником апарату суду в установленому порядку.

 

  1. Основні обов’язки керівництва суду

 

4.1. Обов’язки голови суду визначені статтею 24 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

4.2. Обов’язки заступників голови суду визначає голова суду відповідно до статті 25 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

4.3. Обов’язки керівника апарату суду визначені статтею 155 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та Положенням про апарат Луцького міськрайонного суду Волинської області.

Керівник апарату суду несе персональну відповідальність за належне організаційне забезпечення суду, суддів та судового процесу, функціонування Єдиної судової інформаційної (автоматизованої) системи, інформує збори суддів про свою діяльність. Збори суддів можуть висловити недовіру керівнику апарату суду, що має наслідком звільнення його з посади.

Керівник апарату суду призначає на посаду та звільняє з посади працівників апарату суду, застосовує до них заохочення та накладає дисциплінарні стягнення.

4.4. Керівництво суду зобов’язане:

 

  1. Робочий час та час відпочинку

 

5.1. Тривалість робочого часу працівників апарату суду становить 40 годин на тиждень. Для працівників апарату суду встановлюється п’ятиденний робочий тиждень з тривалістю роботи по днях: понеділок, вівторок, середа, четвер - по 8 годин 15 хвилин, п’ятниця - 7 годин; вихідні дні - субота і неділя.

5.2. У зв’язку зі службовою необхідністю, зумовленою специфікою та особливостями роботи у суді, може встановлюватися інший режим роботи відповідно до законодавства.

5.3. Час початку і закінчення роботи працівників апарату суду: від понеділка до четверга – від 09 год. 00 хв. до 18 год. 00 хв., у п’ятницю від 09 год. 00 хв. до 16 год. 45 хв.

Час перерви для відпочинку і харчування – від 13 год. 00 хв. до 13 год. 45 хв. Перерва не належить до робочого часу, і працівник апарату суду може використовувати її на свій розсуд. На цей час він може відлучатися з місця роботи.

5.4. Напередодні святкових і неробочих днів тривалість робочого дня працівників апарату суду скорочується  на одну годину.

5.5. У виняткових випадках, враховуючи специфіку організації праці, за погодженням із керівником апарату суду, працівнику апарату суду може бути встановлено індивідуальний графік роботи (зміна часу початку або закінчення роботи, зменшення тривалості перерви тощо) з дотриманням встановлених законодавством України норм робочого часу.

Індивідуальний графік роботи може бути встановлений за результатами розгляду вмотивованої заяви працівника апарату суду за умови, що такий не призведе до погіршення трудової дисципліни у суді.

Встановлення індивідуального графіку роботи працівника апарату суду оформляється наказом керівника апарату суду.

Режим роботи прибиральників службових приміщень визначається згідно з індивідуальним графіком роботи, затвердженим наказом керівника апарату суду, з дотриманням встановлених законодавством України норм робочого часу.

5.6. Облік робочого часу у суді здійснюється у формі табеля обліку робочого часу та за допомогою електронної системи контролю доступу до приміщень суду.

5.7. Вихід працівника апарату суду за межі адміністративної будівлі суду у робочий час зі службових питань відбувається з відома або за дорученням його безпосереднього керівника чи керівника апарату суду або його заступників.

5.8. Порядок пропуску осіб до приміщень Луцького міськрайонного суду Волинської області, та на територію суду транспортних засобів з метою забезпечення належних умов роботи працівників апарату суду, забезпечення їх особистої безпеки, підтримання громадського порядку в суді, забезпечення в суді безпеки учасників судового процесу визначаються Правилами пропуску осіб до приміщень Луцького міськрайонного суду Волинської області та транспортних засобів на територію суду.

5.9. Ідентифікація працівників апарату суду в системі контролю доступу до приміщення суду здійснюється, за допомогою персональних електронних засобів ідентифікації, якими забезпечується кожен працівник апарату суду. Передача персонального електронного засобу ідентифікації іншим особам забороняється. У випадку втрати персонального електронного засобу ідентифікації працівник апарату суду зобов’язаний не пізніше наступного дня повідомити про такий факт відділ управління персоналом. Відповідальність за здійснення фіксації прибуття на роботу та відбуття з роботи покладається на працівника апарату суду.

5.10. Працівники апарату суду можуть залучатись до роботи понад установлену тривалість робочого дня за наказом керівника апарату суду, в тому числі у вихідні, святкові та неробочі дні згідно з чинним трудовим законодавством України.

5.11. Тривалість роботи понад установлену тривалість робочого дня, а також у вихідні, святкові та неробочі дні, у нічний час для працівника апарату суду не повинна перевищувати чотири години протягом двох днів поспіль і 120 годин на рік.

5.12. За роботу в зазначені дні (час) працівникам апарату суду надаються відповідні дні відпочинку за заявами працівників апарату суду у порядку, визначеному законодавством.

5.13. Забороняється залучати до роботи понад установлену тривалість робочого дня, а також у вихідні, святкові та неробочі дні, у нічний час вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років. Жінки, які мають дітей віком від 3 до 14 років або дитину-інваліда, можуть залучатися до надурочних робіт лише за їхньою згодою. Залучення інвалідів до надурочних робіт можливе лише за їхньою згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям.

5.14. Забороняється відволікати працівників апарату суду від їх безпосередньої роботи.

5.15. Працівники апарату суду мають право на відпустки, передбачені Законами України «Про державну службу», «Про відпустки», Положенням про помічника судді, трудовим законодавством із збереженням на їх період місця роботи (посади) і заробітної плати.

5.16. Черговість надання відпусток визначається графіком, який затверджується на кожен календарний рік в грудні місяці.

Графік складається з урахуванням необхідності забезпечення нормальної діяльності суду, здійснення судочинства у встановлені строки та особистих інтересів працівників апарату суду і можливості їх відпочинку.

Графік доводиться до відома працівників апарату суду, що засвідчується їхнім підписом.

5.17. Надання відпусток працівникам апарату Луцького міськрайонного суду Волинської області оформляється наказом керівника апарату суду.

5.18. Працівникам патронатної служби щорічна основна відпустка надається тривалістю 24 календарних дні, яка оплачується відповідно до чинного законодавства, з виплатою матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника патронатної служби.

Працівники патронатної служби мають право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, пов’язаної з роботою на персональному комп’ютері, яка оплачується відповідно до чинного законодавства.

Максимальна тривалість цієї щорічної додаткової відпустки становить 4 календарних дні.

5.19. Працівникам, які виконують функції з обслуговування та робітникам наскрізних професій суду надається щорічна відпустка тривалістю 24 календарних дні, яка оплачується відповідно до чинного законодавства, із виплатою матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі середньомісячного заробітку.

Працівникам апарату суду надаються також інші щорічні відпустки відповідно з чинним законодавством України (соціальні, творчі, у зв’язку з навчанням тощо).

5.20. Щорічну відпустку на прохання працівника апарату суду може бути поділено на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів.

5.21. Відкликання з щорічної відпустки працівників апарату суду допускається за згодою працівника лише для відвернення стихійного лиха, виробничої аварії або негайного усунення їх наслідків, для відвернення нещасних випадків, простою, загибелі або псування майна підприємства, установи, організації з додержанням вимог частини шостої статті 79  Кодексу законів про працю України та в інших випадках, передбачених законодавством. У разі відкликання працівника апарату суду з відпустки його працю оплачують з урахуванням тієї суми, що була нарахована на оплату невикористаної частини відпустки.

 

  1. Заохочення за успіхи в роботі

 

6.1.   За сумлінну, ефективну працю, зразкове виконання своїх службових обов'язків, високий професіоналізм, проявлену ініціативу, творчий підхід до виконання службових завдань, значний внесок у зміцнення стану організаційного забезпечення діяльності суду, тривалу і бездоганну роботу та інші вагомі досягнення у роботі, а також до державних, професійних свят та ювілейних дат працівники апарату суду можуть бути представлені до заохочення відзнаками Луцького міськрайонного суду Волинської області, а саме:

 оголошення Подяки керівника апарату суду;

 оголошення Подяки голови суду.

            6.2. За особливі трудові заслуги працівники апарату суду можуть бути представлені до заохочення відзнаками Ради суддів України,  Державної судової адміністрації України, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Волинській області, Волинської обласної ради, Волинської обласної державної адміністрації, Волинської районної державної адміністрації, Луцької міської ради, відзнаками інших державних органів, а також державними нагородами України.

6.3. Застосування заходів заохочення до працівників патронатної служби здійснюється керівником апарату суду за погодженням із суддею.

 

VII. Відповідальність за порушення трудової дисципліни

та невиконання або неналежне виконання посадових обов’язків

 

7.1. За порушення трудової дисципліни, цих Правил, невиконання або неналежне виконання посадових обов’язків до працівника апарату суду може бути застосовано один з таких заходів стягнення:

7.2. Дисциплінарне стягнення має відповідати характеру і тяжкості вчиненого порушення. При обранні виду стягнення враховуються ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяна ним шкода, обставини, за яких вчинено проступок і попередню роботу працівника апарату суду.

7.3. За кожне порушення трудової дисципліни до працівника апарату суду може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення.

7.4. Дисциплінарне стягнення застосовується керівником апарату суду безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, без врахування часу звільнення працівника апарату суду від роботи у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці.

Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.

7.5. Дисциплінарні стягнення до керівника апарату суду та заступників керівника апарату суду застосовуються начальником ТУ ДСА України в Волинській області за поданням голови суду відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

7.6. Застосування дисциплінарних стягнень до працівників апарату суду здійснюється керівником апарату суду в порядку і строки, встановлені чинним законодавством України.

7.7. Застосування дисциплінарного стягнення до працівника патронатної служби здійснюється керівником апарату суду за погодженням із суддею.

7.8. Рішення про накладення дисциплінарного стягнення може бути оскаржене працівником апарату суду в порядку і строки, встановлені чинним законодавством України.

7.9.  Якщо протягом року з дня накладання дисциплінарного стягнення працівника апарату суду не буде піддано новому дисциплінарному стягненню, то він вважається таким, що не мав дисциплінарного стягнення.

7.10. Якщо працівник апарату суду не допустив нового порушення трудової дисципліни і до того ж проявив себе як сумлінний працівник, то стягнення може бути зняте до закінчення одного року.

7.11. Протягом строку дії дисциплінарного стягнення заходи заохочення до працівника апарату суду не застосовуються.

 

 

8.1. Інформація або документи (нормативно-правові акти, накази, доручення, розпорядження, а також інші документи) доводяться до відома працівників апарату суду шляхом їх вручення або надсилання поштою, електронною поштою, в тому числі з використанням інших засобів телекомунікаційного зв’язку.

Інформація або документи надсилаються працівнику апарату суду за адресою місця проживання/перебування або на його адресу електронної пошти чи з використанням інших засобів телекомунікаційного зв’язку за наявними в особовій справі контактними даними.

Працівник апарату суду зобов’язаний повідомити відділ управління персоналом про його засоби електронної пошти чи інші засоби телекомунікаційного зв’язку з ним з метою їх використання для доведення до відома інформації або документів.

8.2. Підтвердженням ознайомлення може слугувати підпис працівника апарату суду (у тому числі як відповідального виконавця) на документі, у журналі реєстрації документів або відповідний ЕЦП (КЕП) на документі в електронній формі.

Інформація або документи, надіслані електронною поштою, чи шляхом передачі з використанням інших засобів зв’язку вважаються такими, що доведені до відома працівника апарату суду.

8.3. Інформація або документи, які підлягають офіційному оприлюдненню, доводяться до відома працівників апарату суду шляхом їх оприлюднення в офіційних друкованих виданнях, а також шляхом розміщення на офіційних веб-сайтах органів державної влади та на власному сайті суду.

 

 

 

 

XIX. Прикінцеві положення

 

9.1. Правила доводяться до відома всіх працівників апарату суду під особистий підпис та на офіційному веб-сайті суду веб-порталу «Судова влада».

9.2. Місця загального користування суду можуть обладнуватись відеокамерами, за допомогою яких здійснюється відеоспостереження та відеофіксація. Дані, отримані з відеокамер можуть використовуватись для встановлення наявності або відсутності тих чи інших обставин.

 

 

Голова Луцького міськрайонного суду

Волинської області                                                                                                                Анатолій ПАХОЛЮК